Badminton

BADMINTON
 
     Badminton znany był w Anglii i we Francji już w XVII wieku, wraz z podobnymi grami (rakets, fives, jeu de courte paume) uważany bywa za prototyp tenisa ziemnego. Do Polski trafił dopiero w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia i otrzymał nazwę "kometka". Początkowo kometkę uprawiano wyłącznie rekreacyjnie. Wyczynowo zaczęto w nią grywać od 1977 roku , kiedy to powołany został Polski Związek Badmintona.
     Inicjatorami uprawiania wyczynowo badmintona byli we Włocławku działacze Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej: Zbigniew Ryniec, Zbigniew Sobierajski i Henryk Smoliński. Sekcję TKKF "Relaks", której zawodnicy szybko przebyli drogę do realizacji do wyczynu sportowego na poziomie II ligi państwowej, utworzono w 1977 roku. Delegat "Relaksu" — Zbigniew Ryniec, wziął udział w zebraniu założycielskim PZBadm. w Warszawie.
     Rozpoczęto od zaznajomienia się z przepisami nowej gry. Następnie wytyczono boisko na parkiecie w sali "Włocławii" dawniejsze "Makabi" przy ulicy Królewieckiej. Do grona założycieli, którzy byli jednocześnie zawodnikami, dołączyli wktótce Mieczysław Dynowski i Krzysztof Kurzawski, a następnie Elżbieta Wysocka, Ewa Wieczorek, Alicja Olejczyk (Sarnowska) i Alicja Grochowska (Ryniec). Jesienia 1977 roku grupa ćwiczących seniorów i juniorów obu płci liczyła około 50 zawodniczek i zawodników. Trenerem był Zbigniew Ryniec.
     Młoda dyscyplina z trudem torowała sobie drogę. Przede wszystkim, po zburzeniu hali przy ulicy Królewieckiej, brakowało odpowiedniego parkietu. W sukurs przyszła dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6 , udzielając "Relaksowi" sali gimnastycznej . Niełatwo było również o sprzęt, odpowiedni do wyczynowego uprawiania badmintona. Jednak dzięki zapałowi zawodników i działaczy, angażujących własne pieniądze "Relaks" już w 1979 roku awansował do rozgrywek o wejście do II ligi. Dwa pierwsze starty, nie przyniosły powodzenia, lecz sezon 1981 przyniósł pełny sukces w postaci zakfalifikowania się do II ligi.
     Dotychczasowe cztery sezony w drugoligowym towarzystwie przyniosły drużynie sporo satysfakcji. W sezonie 1981/82 zespół "Relaksu" uplasował się na czwartym miejscu, w rok później był trzeci, a dwa następne sezony zakończyły się również zajęciem miejsca w czołówce tabeli (4 miejsca).
     Na XI Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży do finału zakwalifikowało się dwóch zawodników: w kategorii juniorów młodszych — Piotr Wiśniewskii w kategorii juniorów starszych — Robert Młynarkiewicz. R. Młynarkiewicz zajął bardzo dobre , czwarte miejsce. Dobry rezultat przyniósł również start w XII OSM (1985 r.) w postaci zakwalifikowania się do finałów Joanny Sutorowskieji Piotra Budnickiego.
     Podczas drugoligowych zmagań w barwach "Relaksu" występowali": Jerzy Jankowski, Ryszard Konwerski, Krzysztof Kurzawski, Zbigniew Sobierajski, Mieczysław Dynowski, Słamomir Ryniec, Piotr Wiśniewski, Piotr Budnicki, Paweł Ostrowski, Paweł Kopczyński, Krzysztof Wesołowski i Zbigniew Ryniec oraz Joanna Nowak, Elżbieta Wysocka, Alicja Ryniec, Ewa Wieczorek, Joanna Sutorowska i Marta Kopaczewska. Trenerem drużyny był w latach 1977-84 Zbigniew Ryniec, a następnie Zbigniew Sobierajski.
     Działacze "Relaksu" byli inicjatorami utworzenia w wojewódzkiej ligi badmintona (1980), w której oprócz drużyny tego klubu występowały zespoły ognisk TKKF z Ciechocinka ("Promień"), Aleksandrowa Kujawskiego ("Kameleon") oraz z Włocławka — "Celuloza" i drużyna złożona z budowniczych Kompleksu PCW we Włocławku — "PVC Badminton Club" Anglia. Zorganizowano także cztery turnieje wojewódzkie, dwa otwarte miejskie oraz trzy międzywojewódzkie. Większość z nich zakończyła się sukcesem zawodników "relaksu".
     Ośmioletni okres uprawiania wyczynowo badmintona zapisał się więc sporymi sukcesami sportowymi i organizacyjnymi. Poziom sportowy predystynował zespół "Relaksu" do ubiegania się do I ligi. Jednak ognisko TKKF nie zdołał udźwignąć ciężarów związanychh z kosztami utrzymania sekcji. na łamach lokalnej prasy kilkakrotnie sygnalizowano trudną sytuację finansową sekcji badmintona i niejasną perspektywę sportową grupy młodszych zawodniczek i zawodników uprawiających wyczynowo tę dyscyplinę.