Podnoszenie ciężarów

PODNOSZENIE CIĘŻARÓW
 
     Podnoszenie ciężarów znane było w starożytności jako tzw. próba kuli którą musieli przebyć zawodnicy ubiegający się o dopuszczenie do udziału w obozie przedolimpijskim. Do XIX wieku dyscyplina ta nie była uregulowana żadnymi przepisami; dopiero powstanie w 1920 roku Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarówspododowało ujęcie jej w ramy regulaminu. Polski Związek Podnoszenia Ciężarów powstał w 1925 roku. Do 1972 roku zawody odbywały się w trzech bojach (rwanie, podrzut i wyciskanie), następnie zaś w dwuboju — rwanie i podrzut.
     Dźwiganie ciężarów w celu zdobycia sławy siłacza, również w regionie kujawsko — dobrzyńskim było praktykowane od niepamiętnych czasów. Jednak popularności i uprawian jest przede wszystkim jako element treningu siłowego przez zawodników innych dyscyplin.
     Najdłuższą tradycję miała sekcja podnoszenia cięzarów w spółdzielczym Klubie Sportowym "Start" we Włocławku, gdzie istniała nieprzerwanie od 1957 roku i wiązała się z osibą Jana Wadasa. Był on wśród pierwszych zawodników sekcji, do której w pierwszym okresie należeli również: Stanisław Linert, Tadeusz Straszewski, Tadeusz Szmajda, Roman Biliński, Andrzej Rosiński, Marian Szkopiński, Stanisław Kołodziejczak, Mirosław Iskra oraz Sławomir i Karol Hoffmanowie. Początkowe ćwiczenia odbywały się momo braku wyszkolonego trenera, dopiero od 1961 roku prowadzenia treningów podjął się czołowy zawodnik  - J.Wadas.
     Zawodnicy "Staru" na arenie ogólnopolskiej zadebiutowali w 1957 roku kiedy to Jan Wadas na mistrzostwach Polski juniorów we Wrocławiu występujący w wadze koguciej zajął 6 miejsce, natomiast w wadze piórkowej Wojciech Lisiecki był był bardzo blisko podium, plasując się ostatecznie na 4 pozycji. Kolejne mistrzostwa kraju w kategorii juniorów (Olsztyn 1959) przyniósł młodej sekcji "Startu" pierwszy medal. Występujący w wadze koguciej Wadas zajął bowiem trzecie miejsce; jego kolega klubowy, W.Lisiecki ponownie został sklasyfikowany na 4 pozycji. Osiągnięcia przewyższające sukcesy debiutantów zanotował Karol Kamiński, który miał na swym koncie brązowy i srebrny medal mistrzostw Polski juniorów.
     W kategori seniorów największy sukces odnióósł Marian Szkopiński, który w nietypowej konkurencji pięcioboju atletycznego zdobył tytuł mistrza Polski. Jan Wadas w mistrzostwach seniorów plasował się na 4 miejscu, a Stanisław Linert — na 6. Wadas był także pięciokrotnie mistrzem Pomorza i Kujaw.
     Zawodnicy włocławskiej sekcji wielokrotnie zdobywali tytuł mistrzów Zrzeszenia Sportowego "Start". Pięc tytułów wywalczył Wadas, trzy Szmajda; mistrzami byli także Tadeusz Olechowski, Stanisław Linert, Roman Biliński, Tadeusz Straszewski, Andrzej Rosiński, Henryk Szczerbicki, Leszek Półcienniczak, Stanisław Kołodziejczak i Edward Bartkiewicz. Poza wymienionymi do najbardziej utalentowanych zawodników "Startu" należeli m.in. Juliusz Hoffman, Jarosław Czajkowski, oraz Adam Kuźmicki (zmienił barwy klubowe i występował w barwach pierwszoligowego "Zawiszy" Bydgoszcz".
     Sekcja podnoszenia ciężarów pracowała w trudnych warunkach i kilkakrotnie noszono się z zamiarem jej likwidacji. Jednak upór zawodników, będących równocześnie w wielu przypadkach oddanymi działaczami, pozwolił przetrwać najtrudniejsze momenty. "Start" występował w rozgrywkach ligi międzywojewódzkiej (makroregion łódzki), plasując się w środku tabeli. Szkoleniem zajął się jeden z najlepszych zadowników, działacz i trener — Jan Wadas.

monkey mart